AB’nin finansal desteği ile gerçekleşen “Zeytin Ürünlerinin Üretimi ve Markalaşması Projesi” tamamlandı.

BU DAYANIŞMANIN VE ELBİRLİĞİNİN BAŞARISIDIR….

2017 yılında Odamızın öncülüğünde kurulan Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi’nin Avrupa Birliği’nin finansal desteği ile yürüttüğü “Zeytin Ürünlerinin Üretimi ve Markalaşması Projesi” tamamlandı. 

Geçen akşam Zeytin Koop üyelerinin ve paydaşların geniş katılımıyla gerçekleşen etkinlikte projenin detayları anlatıldı. Proje Koordinatörü Ersun Aytaç görsellerle desteklediği konuşmasında, projenin yaşanan tüm süreçlerini paylaştı. KTEZO Genel Koordinatörü ve EZKOOP Başkanı Hürrem Tulga, Zeytin Koop Başkanı Mustafa Haset ve Avrupa Birliği Program Yöneticisi Pablo Abrecht yaptıkları konuşmalarında üretimin ve ülkenin geleceği açısından projenin öneminden söz ederek emeği geçen herkese teşekkür ettiler.  

Proje, modern üretim yöntemleri ve uluslararası gıda güvenliği standartlarının benimsenmesi ile zeytin sektörünün rekabet gücünü artırma hedefiyle yürütüldü. Bu kapsamında 34 zeytin hasat makinesi, 1 adet dal parçalama makinesi, 2 adet zeytin boyutlama makinesi, soğuk hava deposu, 1 adet taşıma aracı, 1 adet zeytin paketleme makinesi ve 1 adet zeytinyağı dolum/etiketleme/kapaklama makinesinin alımı yapılarak Kooperatif üyelerinin ortak kullanımına sunuldu.

Yine yürütülen bu proje ile hedef pazarların ihtiyaç ve isteklerinin belirlenmesi, rekabet ve pazardaki son gelişmelerin değerlendirilmesi ve marka bilinirliğinin artırılmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesi amacıyla pazarlama ve markalaşma ile ilgili uzmanlarla çalışmalar yürütüldü.

Tüm bu çalışmaların yanısıra, alımı yapılan makine ve ekipmanlarının muhafaza edildiği Zeytin Koop tesisleri için gerekli çalışmalar yürütüldü,  denetimden geçirildi ve ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazanıldı.

Son olarak Koperatifimizin marka değerini ve bilinirliliğini artırmak, Ülkemizde üretim kooperatifçiliğinin mümkün olabileceğini  Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi örneği ile topluma aktarmak ve Taş Değirmen markasının yerli tüketici ile olan marka bağını güçlendirerek kalıcı bir marka değeri yaratmak amacıyla bir tanıtım filmi yapıldı ve toplumla paylaşıldı.

KTEZO

Bir taraftan salgın sürerken, diğer taraftan da TL’deki değer kaybının devam etmiş olması tek kelime ile bir yıkıma sebep olmuştur. Bu yıkımın sonucu olarak çok gerilere düşen kişi başına ortalama gelirle değil borçları ödemek, pek çok kesim için temel ihtiyaçları karşılamak dahi nerdeyse imkânsız hale gelmiştir. Borçlar bugüne kadar sadece ötelendiği için dağ gibi yığılmıştır. TL’de bir yıllık değer kaybı bugün itibarı ile yüzde yüze dayanmıştır. Bu değer kaybından dolayı toplam borçların yüzde yetmişini döviz üzerinden borçlar oluşturmaktadır. Odamız bu durumu olağanüstü bir durum olarak değerlendirmektedir. Bu çerçevede tüm toplum kesimlerinden temsilcilerin katılımı ve önerileriyle ortak bir yol, bir çıkış olanağı yaratmak için bir araya gelmek kaçınılmaz olmuştur. Bizler, sahip olduğumuz deneyimlerle bu olağanüstü durumun, yıkımın kader olmadığını biliyoruz. Sorunları çözmek elimizdedir. İyi niyet ve irade ile çözüm yollarının bulunabileceğinden hiç kuşkumuz yoktur.

Bu çerçevede 22 Aralık 2021, Çarşamba günü sabah saat 10.30’da KTEZO Taner Akcan Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi Konferans Salonunda, aşağıdaki konu başlıklarını irdelemek için Ekonomistlerin, Esnafın, Mesleki Örgütlerin ve Parti temsilcilerinin katılımıyla bir günlük, sonuç odaklı bir Çalıştay gerçekleştiriyoruz.               

Read more

Statükonun bütün faturaları çalışana, ustaya, esnafa çıkarılmış, iğneden ipliğe yapılan zamlarla soyulup soğana çevrilmiş, ezim ezim edilmiş olduğu halde, neler neler tartışılıyor memlekette… Haftalardır bütün her şey, yapılan açıklamalar, ileri geri adımlar, sanki var olan gündemin üzerine örtü atmak için yapılıyor. Bilerek veya bilmeyerek yapılan gerçekten bu.

AÇIKLAMANIN DEVAMI

Esnaf Zanaatkârlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZKOOP) bünyesinde Mehmetcik ve çevre köylerdeki üzüm üreticilerinin el birliği ile üretilen “Alaf Zivaniya” adlı yerli zivaniya, Lefkoşa’da düzenlenen tadım gecesinde tanıtıldı.

EZKOOP tarafından düzenlenen tanıtım etkinliğine, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Başkanı Mahmut Kanber, EZKOOP Genel Başkanı Hürrem Tulga, yanı sıra bazı üzüm yetiştiricileri de katıldı.

Etkinlikte, KTEZO Başkanı Kanber ve EZKOOP Başkanı Tulga birer konuşma yaptı.

HABERİN DEVAMI

Kooperatiflerimiz Üretime Devam Ediyor

Büyükkonuk Merkezli Zeytin Kooperatifimiz üretmeye devam ediyor. “Taş Değirmen” markası ile piyasaya giren zeytinyağı sadece iç piyasaya değil yurtdışına (Avustralya ve İngiltere) da ihraç edilmeye başlandı. Buna ek olarak “Zeytin-Koop” markası ile yeni bir zeytinyağını da Belça’larda satışa sunmaya başladı.

HABERİN DEVAMI

Elektrik Teşvikleri için Odaya Başvurabilirsiniz

Covid 19 pandemisi yüzünden yaşanan sıkıntıları hafifletme çabası içerisnde alınan önlemlerden bir tanesi de Oda üyesi  bazı işkollarında sağlanan elektrik indirimine “yiyecek-içecek sektörü”nün de dahil olmasıdır. Bu indirimden faydalanmak isteyen Oda üyesi işletmeler aşağıdaki belgelerle beraber Oda’ya başvurabilirler:

HABERİN DEVAMI

Can Suyu I programının ardından Can Suyu II programı da devam ediyor

Bilindiği üzere Covid 19 salgınından dolayı üretim yerleri marketler, eczaneler ve kasaplar dışında tüm işyerleri 2 ay kapalı kalmıştı. Bu sürecin ekonomi ve üyeleri üzerinde yıkıcı etki yapacağını farkında olan KTEZO zararın hafifletilmesi ve ileriye yönelik önlemler kapsamında geniş bir hazırlığa girişti.

HABERİN DEVAMI