Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, 2012 yılında başlattığı kümelenme yoluyla kooperatifleşme projesi kapsamında Kuzey Kıbrıs’ta değişik bölgelerde üretilen işlenmiş gıda ve el işleri ürünlerinin haritasını oluşturdu.  KOBI-GEM, Avrupa Birliği, Tarım Bakanlığı, KKTC Kalkınma Bankası, K.T. Ziraat Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri ve DAÜ Tekno-Park gibi kurum ve kuruluşların da paydaş olduğu proje mikro ölçekteki üreticileri birleştirerek ölçek ekonomisini, kalkınmayı sağlamayı hedeflemektedir.

Bu bağlamda, pilot bölgeler olarak zeytin ve zeytin ürünleri üretiminde Büyükkonuk ve çevre köyleri, üzüm ve üzüm ürünlerinde Mehmetçik ve çevre köyleri seçilmiştir. Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi 2017 yılında kurulurken, ayni yıl Karpaz Üzüm, Şarap, Alkollü İçki Üretim ve Pazarlama Kooperatifi tekrar aktif hale getirilmiştir. Odamızından ve üretici kooperatiflerinin temsilcilerinden oluşan bir de şemsiye (üst) kooperatif olarak Esnaf Zanaatkarlar ve Üreticileri Pazarlama Kooperatifi kurulmuştur. Bu kooperatifin amaçları, üretim koopratiflerinin ihtiyacı olan finansa ulaşmasını, eğitimler düzenlenmesini ve standartların yükseltilme ve denetlenmesini, ürünlerin depolanması ve pazarlanmasını içermektedir. Bu çalışmaların temel hedefi tarımsal sanayide marka oluşturmaktır.

Bu yıl Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi ile yapılan yoğun çalışmalar sonucunda zeytinyağımızı Taş Değirmen adı altında tüketiciyle buluşturmayı başarmış bulunuyoruz. Avustralya ve İngiltereye’de ihracat yapmayı başaran Taş Değirmen markası Avrupa’ya 1994’ten sonra Kıbrıs Türk resmi belgeleri ile yapılan ilk resmi ihracattır. Kasım 2020 tarihinde Taş Değirmen zeytinyağı sabununu da piyasaya sürmüş bulunmaktayız.

Zeytinyağı yanında, çakıstes ve sofralık siyah zeytin de yakın gelecekte Taş Değirmen markası altında halkla buluşacaktır. Ayrıca, Karpaz Üzüm, Şarap, Alkollü İçki Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ile yürütülen çalışmalar sonucunda niş ürün olan Zivaniya’nın tüketiciyle buluşturulması 2020 Kasım ayında tamamlanmıştır. Alaf isimli zivaniya ürünümüz ayrı bir marka olarak yoluna devam edecektir.

Bugün itibarı ile Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifimiz 158, Karpaz Üzüm, Şarap, Alkollü İçki Üretim ve Pazarlama Kooperatifimiz ise 150 civarında üyeye ulaşmıştır.

 

 

Esnaf, Zanaatkar ve Üreticiler Kooperatifi Yönetim Kurulu görev dağılımı şu şekildedir:

Başkan – Hürrem Tulga

As Başkan – Nermin Başdoğrultmacı Kandili

Genel Sekreter – Ersun Aytaç

Faal üye – Hasan Karlıtaş

Faal üye – Mustafa Haset

Faal üye – Mustafa Kemal Kanbur

Faal üye – Mehmet Ziya Tolgan

Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Kooperatifi Yönetim Kurulu görev dağılımı şu şekildedir:

Başkan – Mustafa Haset

As Başkan – Alirıza Arıoğlu

Genel Sekreter – Adnan Kaçakoğlu

Faal üye – Özdemir Demirli

Faal üye – Mehmet Kovancı

Karpaz Üzüm, Şarap, Alkollü İçki Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu görev dağılımı şu şekildedir:

Başkan Mehmet – Ziya Tolgan

As Başkan – Hasan Onbaşı

Genel Sekreter – Mustafa Erb

Faal üye – Osman Sözalp

Faal Üye – Asım Bayramoğlu

Faal üye – Mehmet Çığ

Faal üye – Mehmetali Öngören